Wycieczka do Muzeum Obozu Koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy

Dnia 27 września  2018 roku uczniowie klasy 1b pod opieką pani Ewy Czajkowskiej i pana Adama Orzecha uczestniczyli w cennej lekcji historii w Muzeum Obozu Koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy.

Na terenie poobozowym zachowały się m. in. brama obozowa wraz z dwiema przyległymi wartowniami; fundamenty bloków i krematorium; ściana śmierci – miejsce masowych egzekucji więźniów.

Zachowało się również, wpisane w 1992 r. do Rejestru Zabytków, stare wyrobisko w kamieniołomach– jedno z  głównych miejsc pracy więźniów.

Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od dokładnego przyjrzenia się makiecie obozu, która znajduje się w budynku dawnej kantyny.
Pani przewodnik bardzo zaciekawiła młodzież. Opowiadała, jak wyglądały okrutne realia codziennego życia obozowego. Zwiedzili kuchnię obozową, łaźnię, baraki,  w których nocowali więźniowie. Dowiedzieli się jak wyglądał posiłek obozowy oraz korespondencja.

Zaskoczeniem dla uczestników wycieczki była informacja o zawodach sportowych, które odbywały się w niedzielne popołudnia.  Udział w nich był chwilowym zapomnieniem i oderwaniem się od codziennego piekła.  A nagrodą dla zwycięzców był dodatkowy posiłek.

Wycieczka do miejsca ludzkiej tragedii była z pewnością nie tylko lekcją historii i patriotyzmu ale także rozwinie i umocni zainteresowanie historią wśród młodzieży.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w GALERII.