O patronie

Bohaterowie Westerplatte

a

Obrona Westerplatte przeszła do historii Polski jako jeden z symboli tragicznego września1939 roku. Splata się w niej na małym bojowym odcinku ogromne męstwo i heroizm żołnierzy oraz oficerów walczących przeciw dwudziestokrotnej przewadze wroga, z zupełnym załamaniem się planów wojennych i politycznych przedwrześniowego państwa polskiego. Nikt nie przybył na pomoc załodze Westerplatte: oddziały własne – ponieważ istotnie nie były tak silne, by wykonać działania na korzyść obrońców czy od ze strony lądu, czy też morza; flota sojuszników, predestynowana , wydawałoby się, z racji swej siły na udzielanie wsparcia obrońcom polskiego wybrzeża – ani chciała, ani mogła, uwzględniając sytuację w rejonie Bałtyku.

a

Około dwustu Polaków na gdańskim półwyspie znalazło się rankiem 1 września w sytuacji niezwykłej na miarę historii powszechnej – grupa żołnierzy, odgrodzona od armii macierzystej, otoczona ogromnymi siłami wroga od strony lądu, morza i zagrożona z powietrza, podjęła mężnie walkę, inicjując zbrojny opór narodów świata przeciwko hitlerowskiej agresji. Pierwszy strzał, który zapowiedział II wojnę światową , padł tutaj o godz. 4.17. O godzinie 4.45 otworzył ogień pancernik „Schleswig – Holstein”, w sześć minut później ruszyła do szturmu piechota niemiecka.

a

Od tej chwili rozpoczyna się siedmiodniowa epopeja polskiej reduty. Niepowtarzalność wydarzeń, które się tu rozgrywały , niezwykłość ludzkich przeżyć, wielkie znaczenie moralne obrony Westerplatte dla żołnierzy walczących na innych odcinkach wrześniowego frontu, ale przede wszystkim odwaga, determinacja, poświęcenie i bohaterstwo walczących, to prawdziwa lekcja historii dla każdego Polaka.

a

„Kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem, prosto do nieba czwórkami szli żołnierze z Westerplatte”…